English
Kullanıcı Adı     Şifre     Üye ol Şifremi Unuttum! Aktivasyon Kodumu Kaybettim!
 
 
Özet Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu

Son beş yıldır %20’nin üzerinde gerçekleştirdiği özsermaye kârlılık oranıyla sürdürülebilirliğe odaklılığını kanıtlayan Garanti, 2010 yılında sergilediği güçlü performansıyla bu duruşunu bir kez daha pekiştirdi. Garanti Bankası’nın 2010 yılında konsolide net kârı bir önceki yıla göre %10 artarak 3 milyar 401 milyon 986 bin TL’ye ulaştı. Garanti Bankası’nin özsermaye kârlılık oranı %22,3 seviyesinde gerçekleşti.

Garanti Bankası bugün birçok alanda lider konumda bulunuyor. Müşteri odaklı yaklaşımı; 863 şube, 3 bini aşan ATM, Türkiye’nin en büyük finansal Çağrı Merkezi, üstün teknolojik altyapıya sahip mobil ve internet şubelerinden oluşan güçlü dağıtım ağıyla, yaklaşık 10 milyon müşteriye hizmet sunuyor. 14 milyonun üzerinde banka ve kredi kartı, 405 binden fazla POS terminali ile dev bir ödeme sistemi altyapısına sahip olan Garanti, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle Türkiye’nin en geniş üye iş yeri ağını yönetiyor.

Hizmetlerini daha çok kişiye taşımak için 2010 yılında 70’in üzerinde şube açan Garanti, ekonomiye kesintisiz desteğini sürdürerek ekonominin itici gücü olmaya devam etti. Garanti’nin toplam aktifleri 2010 yılında önceki yıla göre %18 artarak 136 milyar 784 milyon 224 bin TL seviyesine, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye sağladığı destek 86 milyar 622 milyon 946 bin TL’ye ulaştı. Disiplinli büyümeyi hedefleyen Garanti, fiyat rekabetine dayalı pazar payını artırma uğraşı içinde yer almadı ve bu doğrultuda, artan marj baskısını etkin ve dengeli bir şekilde yönetebilmek için büyümede seçici davrandı. Toplam nakdi kredilerde, pazar payındaki hafif gerilemeye rağmen, sektördeki lider konumunu korudu, tüketici kredilerinde ise sektörün üstünde bir büyüme performansı gösterdi. Garanti, 2010 yılında konut kredilerinde %31 büyüyerek, Türkiye’nin en çok konut kredisi veren bankası olma özelliğini korudu.

Garanti, global ekonomik krizin etkilerine karşı aldığı aksiyonlarla gecikmiş alacakların tahsilatına titizlikle eğilerek 2010 yılında aktif kalitesini önemli ölçüde artırmayı başardı. Tahsilatlar önceki yıla göre %20’nin üzerinde artarken, temkinli kredi politikaları ve ekonomideki olumlu gelişmelerin etkisiyle takibe düşen kredi miktarı %50’den fazla azaldı. Bu sayede takipteki alacaklar oranı 2009’daki %4,1 seviyesinden 2010’da %3,1 seviyesine geriledi. Garanti ayrıca ayırdığı özel karşılıklardan daha fazla tahsilat geliri elde ederek, banka kârlılığını da destekledi.

Garanti, çeşitlendirilmiş ve sağlam fonlama yapısıyla öne çıkıyor. 2010 yılında müşteri mevduatını önceki yıla göre %16 büyüten Garanti, müşteri tabanını hızla genişletmeye devam etti. Etkin tabana yayılma stratetejisiyle güçlendiridiği başarılı iş modelinin doğal bir sonucu olarak, vadesiz mevduatını yüksek seviyede tutmayı başardı. 2010 yılı sonunda, vadesiz mevduatın toplam mevduat içindeki payı %19 seviyesinde gerçekleşti.

Garanti, 2010 yılında, sermaye yapısını daha da güçlendirdi ve daha düşük finansal kaldıraç ile faaliyetlerini sürdürdü. Garanti’nin 2009 yıl sonu itibarıyla konsolide sermaye yeterlilik rasyosu %18 olarak gerçekleşti, serbest sermayesi önceki yıla göre %25 büyüdü. Garanti, 2010 sonu itibarıyla getirili aktiflerinin yaklaşık 1/4‘ünü serbest kaynaklarla fonluyor.

Garanti, beklenen uzun vadeli düşük enflasyon döneminin, bankacılık sektöründe de köklü değişikliklere neden olacağı öngörüsüyle ve her zamanki proaktif yaklaşımını sergiliyerek sektördeki öncü konumunu güçlendirecek projeleri hayata geçirmeye başladı. 2011 ve sonrasında olumlu etkileri gözlemlenecek olan bu projelerle Garanti, verimlilik ve müşteri kaynaklı sürdürülebilir gelirlerdeki liderliğini daha da pekiştirecek.

Garanti, krizin etkisinde geçen 2008 ve 2009 yıllarında, zorlu piyasa koşullarına ve artan belirsizliklere rağmen, dinamik bilanço yönetimi sayesinde sektörün en kârlı özel bankası oldu. Müşteri odaklı gerçek bankacılığın öne çıktığı 2010 yılında ise, yıkıcı rekabetten uzak durarak büyümeyi başardı. Operasyonel etkinliğe odaklılığı ile Garanti, hızla daralan marjlara rağmen net kârını %10 artırarak Türkiye’nin en yüksek kâr açıklayan özel bankası olmaya devam etti.

Garanti; fark yaratma yetkinliğine sahip dinamik insan kaynağı, en gelişkin teknolojik altyapısı, müşteri odaklı yenilikçi ürün ve hizmetleri, en iyi müşteri ilişkileri yönetimi çözümleriyle yarattığı sinerji sonucu ortaya koyduğu eşsiz uygulamalarıyla, her yıl olduğu gibi 2010 yılında da ulusal ve uluslararası birçok kurum tarafından ödüle layık görüldü. Garanti Bankası, dünyanın önde gelen finans dergilerinden Euromoney tarafından, 2 yıl üst üste, ‘Orta Doğu ve Avrupa’nın En İyi Yönetilen Şirketi’ seçildi. Euromoney, Garanti Bankası’nı 10. kez ‘Türkiye’nin En İyi Bankası’ seçti. Böylece Garanti, dünya finans çevrelerinin her yıl merakla beklediği ödüle en çok kez layık görülen Türk şirketi oldu. Garanti Bankası ayrıca Financial Times Grubu’nun prestijli finans dergisi The Banker’ın, uzman bankacı ve analistlerin objektif görüşlerine dayanarak yaptığı değerlendirmede ‘Türkiye’nin En İyi Bankası’ seçildi.

Garanti Bankası’nın aldığı ödüller özel bankacılıktan ödeme sistemlerine, nakit yönetiminden şubesiz bankacılık kanallarına kadar uzanıyor. Garanti Masters Özel Bankacılık; Financial Times grubunun dergileri The Banker ve PWM (Professional Wealth Management) tarafından, 2010 Global Özel Bankacılık Ödülleri kapsamında, ‘Türkiye’de En İyi Özel Bankacılık’ (Best Private Bank in Turkey) ödülünü aldı. Özel bankacılık alanında varlık yönetimindeki mükemmellik standartlarını belirleyen kuruluşlara verilen ödüle, ilk defa Türkiye’den bir banka layık görüldü. Ayrıca, Garanti Masters Özel Bankacılık, Euromoney dergisi tarafından üst üste ikinci kez Özel Bankacılık alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ‘En İyi Yerel Banka’ (Best Local Private Bank) seçildi.

Bonus Card ve Shop&Miles Card; ‘Türkiye’nin En İyi Markaları’ olarak seçildi ve her iki marka Superbrands 2010 Turkey kataloğunda yer aldı.

Garanti; Euromoney tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen 2010 Nakit Yönetimi anketinde, müşterilerin oylarıyla, bir kez daha ‘Nakit Yönetimi’nde Türkiye’nin En İyi Bankası’ ödülüne layık görüldü.

Garanti, Türkiye’de hiçbir platforma bağlı bulunmayan ilk ve tek organizasyon Altın Örümcek Web Ödülleri kapsamında, 2010 yılının ödüllerini topladı. www.garanti.com.tr, Çevrimiçi Bankacılık kategorisinde Garanti’ye sekizinci kez birincilik kazandırdı.

Aldığı ödüller Garanti’yi, her alanda dünya standartlarının da üzerine çıkması için motive ediyor. Garanti, tüm paydaşlarıyla kenetlenerek, 2011’de de yoluna sağlam adımlarla, güçlü bir şekilde devam edecek.

Saygılarımızla,
Yönetim Kurulu

Metinde BDDK Konsolide Finansalları baz alınmıştır

 
YÖNETİM ve KURUMSAL YÖNETİM UYGULAMALARI