English
Kullanıcı Adı     Şifre     Üye ol Şifremi Unuttum! Aktivasyon Kodumu Kaybettim!
 
 
Toplumsal Paylaşım Projeleri

Misyonunu sadece bankacılık hizmetleriyle sınırlı tutmayan Garanti Bankası, toplum için yarattığı değerleri sürekli geliştirme amacına sıkı sıkıya bağlı kalarak faaliyetlerini sürdürüyor. Garanti, toplumun yaşam kalitesini artırmak ve sürdürebilir kılmak için, kurum kültürünü yansıtan eğitim, sanat, kültür, spor ve alanlarına uzun soluklu destek sağlıyor.

 
Eğitime Destek

Öğretmen Akademisi Vakfı
Garanti, toplumun genel refahının yükselmesinde eğitimin oynadığı rolün bilinciyle, 2008 yılında Öğretmen Akademisi Vakfı’nı kurdu. Vakıf, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Vakfın ilk projesi olan, analitik düşünce ve araştırmayı teşvik etmek yoluyla mevcut eğitim modeline katkıda bulunmayı hedefleyen “Öğretmenin Sınırı Yok” projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’yla 5 yıllık bir protokol imzalandı. Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine yönelik eğitim faaliyetleri düzenlenmek üzere geliştirilen proje ile ilköğretim düzeyinde görev yapan 100 bin öğretmen, yönetici ve müfettişe yüz yüze eğitim verilecek. 2009’un Nisan ayında 5 ildeki pilot çalışmalarla başlayan yüz yüze eğitimler, 2010 yılı sonunda 58 ilde 20.483 öğretmene ulaştı.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)
Garanti, 2003 yılından bu yana, gençlerin katılımı ve öncülüğüyle toplumsal barış, dayanışma ve değişimi gerçekleştirme vizyonuyla hareket eden Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın ana kurumsal sponsorluğunu üstleniyor.

Denizyıldızları Projesi
Denizyıldızları Projesi, 1998 yılından bu yana Garanti’nin çalışanları, müşterileri ve dostlarının bağışlarıyla destekleniyor. Proje kapsamında bir ilköğretim okulu ile 4 meslek ve teknik liseyi barındıran yerleşkede, yılda 2 bin 500 öğrenci eğitim alıyor. 2010 yılında kurumun 320 izleyici kapasiteli tiyatro ve konferans salonu ile yarı olimpik kapalı yüzme havuzu ve 600 kişi seyirci kapasiteli kapalı spor salonu inşaatları da tamamlanarak öğrencilerin kullanımına sunuldu.

Baba Beni Okula Gönder Projesi
Garanti, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Milliyet gazetesinin hayata geçirdiği Baba Beni Okula Gönder projesine sağladığı desteği 2006 yılından bu yana sürdürüyor ve proje kapsamında her yıl 100 kız öğrenciye öğrenim bursu veriyor.

 
Kültür ve Sanata Destek

Garanti Kültür A.Ş.
Garanti, kendi kültür-sanat kurumlarıyla, kültür ve sanata somut katkı sağlayarak, bu alanlarda “sürdürülebilir” girişimlerde bulunuyor. 2001 yılında Osmanlı Bankası’ndan devralındıktan sonra faaliyetlerini sürdürme kararı verilen Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, bu girişimlerin ilk örneğini oluşturuyor. Diğer taraftan, Osmanlı Bankası’nın zengin geçmişine sahip çıkmak amacıyla 2002’de kurulan Osmanlı Bankası Müzesi ve Arşivi, sadece bir kurumun ve dönemin öyküsünü aktarmakla kalmadı, kapsamlı etkinlik programının yanı sıra sosyal ve ekonomi alanındaki çalışmalarıyla toplumsal hafızaya katkıda bulundu. 2003 yılında Garanti Sanat Galerisi’ni dönüştürerek kurulan Garanti Galeri ise mimari ve tasarımla ilişkili tüm disiplinleri buluşturan projeleri hayata geçirdi.

Her biri kendi alanında çok önemli işlere imza atan bu üç kurum, 2009 yılında Garanti Kültür A.Ş. çatısı altında birleşti. 2011 yılında sergi, araştırma, arşiv ve eğitim fonksiyonlarıyla aktif bir şekilde faaliyete geçecek olan Garanti Kültür A.Ş., ulusal ve uluslararası arenada etkinliklerine devam edecek. Galata (OBM) ve Beyoğlu (Platform Garanti) binalarının çağdaş bir yapılanma ile yeniden kullanıma açılmasıyla, İstanbul 15 bin m²’lik yeni bir kültür-sanat merkezine kavuşacak.

Garanti Caz Yeşili
Müzikseverlerin caz müziği ufkunu genişletmeyi amaçlayan Garanti Bankası, Türkiye’de cazın önde gelen sponsorları arasında yer alarak bu alandaki desteğini “Garanti Caz Yeşili” sloganıyla sürdürüyor. Garanti, son 13 yıldır, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin ana sponsorluğunu üstleniyor. İstanbul Jazz Center, Tamirane, Salon İKSV konserlerine destek veren ve İstanbul’un en önemli müzik merkezlerinden Babylon’un 10 yıldır sponsoru olan Garanti, müzikseverlere dünyaca tanınmış caz sanatçılarını dinleme fırsatı sunuyor.

İstanbul Modern Çağdaş Sanat Müzesi
Garanti Bankası, İstanbul Modern’in eğitim programının sponsorluğunu üstleniyor. Program; sanatı bilen, sanata aktif şekilde katılan, yaratıcı ve sorgulayıcı bireyler yetiştirilmesinde bir rol oynamayı ve sınıf eğitimini desteklemeyi hedefliyor. Bugüne kadar Garanti’nin desteğiyle gerçekleştirilen İstanbul Modern eğitim programlarıyla 300 binin üzerinde çocuk ve genç eğitim aldı.

Garanti ayrıca, 2010 yılında çağdaş sanatın uluslararası alandaki önemli isimlerinden Kutluğ Ataman’ın, “İçimdeki Düşman” isimli Türkiye’deki ilk retrospektif sergisinin sponsorluğunu üstlendi.

Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali
Garanti, 2004 yılından bu yana Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk film festivali olan Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali’ni düzenliyor. Festival aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık 52.000 çocuk, dünyanın seçkin çocuk filmlerini izleme fırsatını buldu. 2009 yılından itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir dışına taşınan festivalle, 2009 yılında Urfa ve Mardin’deki, 2010 yılında ise Diyarbakır ve Adıyaman’daki çocuklara da ulaşıldı.

Likya Yolu
Fethiye’den Antalya’ya uzanan 500 kilometrelik uzun mesafe yürüyüş yolu olan Likya Yolu’nda, uluslararası standartlara uygun işaretleme sistemi oluşturulmasına destek veren Garanti, proje kapsamında 2006 yılında hazırladığı Likya Yolu kılavuz kitabıyla, bölge turizmine katkı sağladı.

 
Spora Destek

Basketbol
Kendisinin de benimsediği değerler olan takım çalışması, kendini adama, güven ve disiplin değerlerini yansıtan basketbol sporunu uzun yıllardır destekleyen Garanti; 2001 yılından bu yana 12 Dev Adam’ın (A Milli Erkek Basketbol Takımı), 2005 yılından bu yana da Potanın Perileri’nin (A Milli Bayan Basketbol Takımı) ana sponsorluğunu yürütüyor. Garanti ayrıca, 2010 yılında ülkemizde gerçekleşen 16. FIBA 2010 Dünya Şampiyonası’nın ana sponsorlarından biri oldu.

12 Dev Adam Basketbol Okulları Projesi
Garanti, 2002 yılından bu yana, basketbol kültürünü küçük yaştaki çocuklara benimsetmek ve basketbolun Anadolu’da yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Türkiye Basketbol Federasyonu’nun işbirliğiyle başlayan 12 Dev Adam Basketbol Okulları’nı (12 DABO) destekliyor. 12 DABO’da bugüne kadar 55 merkezde 33 bin genç, basketbol eğitimi aldı.

NBA Yetenek Avı Yarışması
Garanti, Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA’i, Türk basketbolseverlerle daha yakından buluşturmak amacıyla, NBA’in 2008, 2009 ve 2010 yıllarında Türkiye’de düzenlediği etkinliklerin ana sponsoru oldu. 13–18 yaş arası gençler, basketbol becerilerini sergiledikleri kısa videolarını www.nba-garanti.com sitesine yükleyerek, Amerika’daki NBA kampına katılma şansı yakaladı. Yarışmanın galipleri ödül olarak Orlando’daki 5 günlük eğitim kampına katıldı.

Binicilik
Binicilik sporunun doğasındaki disiplin ve estetiğin, hizmet anlayışıyla birebir örtüştüğüne inanan Garanti Masters Özel Bankacılık, bu kapsamda 2005 yılından bu yana, çeşitli binicilik yarışma ve etkinliklerinin sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca, 2008 yılından bu yana, Türkiye Binicilik Federasyonu’nun resmi sponsoru konumunda bulunuyor.

Futbol
Garanti, futbolun gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 2008 yılından beri A Milli Erkek Futbol Takımı’na ana sponsor olarak destek veriyor. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2006 yılından bu yana organize edilen Garanti Plaj Futbolu Ligi’nin ana sponsorluğunu da üstlendi.

 
Doğaya Destek

WWF-Türkiye
(Doğal Hayatı Koruma Vakfı)
Garanti Bankası, 1992 yılından bu yana Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF-Türkiye) ana sponsorluğunu yürütüyor, doğal kaynakların korunmasına ve halkın çevreye ilişkin konularda bilinçlenmesine destek veriyor. Garanti ve WWF-Türkiye’nin birlikte yürüttüğü pek çok projeden birisi olan ve 2007 yılında kullanıma sunulan Çevreci Bonus Card, kart sahiplerine, kazandıkları bonusun bir kısmıyla WWF-Türkiye’nin doğayı koruma çalışmalarına katkıda bulunma olanağı veriyor. 2009 yılında tasarladığı “Çevreci KOBİ” paketiyle işletmelerin yaşanabilir bir çevrede ve sürdürülebilir kaynaklarla faaliyet göstermelerine destek oluyor.

 
Müşteriler için Değer Yaratan Projeler

Kadın Girişimci Destekleri
Kadın girişimcilere yönelik hizmetler sunmaya başlayan ilk özel banka olan Garanti, girişimci kadınları cesaret, eğitim ve finansal açıdan destekliyor. Bu amaca yönelik olarak; Ekonomist dergisinin işbirliğiyle Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nın dördüncüsü gerçekleştirildi. 2010 yılında Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) düzenlediği Uluslararası Kadın Girişimci zirvesine 2. kez ana sponsor oldu. Garanti ayrıca, KAGİDER ile birlikte bugüne kadar 9 ilde Kadın Girişimci Buluşmaları’nı düzenlemeyi sürdürdü ve 2000’e yakın kadına ulaştı.

Garanti Anadolu Sohbetleri (GAS)
Garanti, 2002 yılında Türkiye’nin çeşitli illerindeki KOBİ’leri ve yerel yönetim temsilcilerini bir araya getirmek amacıyla Garanti Anadolu Sohbetleri adında bir dizi toplantı düzenlemeye başladı. Konularında uzman profesyonellerin, değişmekte olan ekonomi ve piyasa koşullarını tartışarak bölgesel ve uluslararası fırsatları değerlendirmelerini, potansiyel iş alanlarını keşfetmelerini, KOBİ’lerin ve yerel yöneticilerin kendi bölgeleri için birlikte çözüm bulmalarını kolaylaştıran toplantılar aracılığıyla bugüne kadar 62 ilde 23 bine yakın KOBİ ile bir araya gelindi.

Geleceğe Hazırlık Toplantıları
Temel olarak şirket değerlerinin korunmasını ve geliştirilmesini hedefleyen risk yönetimi anlayışı, şirketlerin kendi yapılarına uygun şekilde, karşılaşabilecekleri olası riskleri tanımlayarak ölçümlemelerini ve doğru araçlarla yönetmelerini içeriyor. Bu anlayıştan yola çıkarak Garanti Bankası, iş dünyasının temsilcileri için, İşletmelerin geleceğe hazırlıklı olmaları açısından büyük önem taşıyan “Geleceğe Hazırlık Toplantıları”nı gerçekleştirmeye başladı.

 
TOPLUMSAL PAYLAŞIM PROJELERİ