English
Kullanıcı Adı     Şifre     Üye ol Şifremi Unuttum! Aktivasyon Kodumu Kaybettim!
 
 
Sunuş

Hayat sağlık olduğunda mutlu yaşanabiliyor. Yaşamın kalitesinden söz edebilmek için sağlıklı olmak gerekiyor. Sağlıklı olmak, doğa ve genlerimizin mirası kadar, bireysel çabanın eseri. Sağlıklı olabilmenin ve sağlıkla kalabilmenin kuşkusuz farklı koşulları var. Bunlardan bir tanesi, bedenimizi formda, beynimizi zinde tutabilmek, hayat kalitemizi sürdürülebilir kılmak için spor yapmak. Spor, bir yaşam biçimi olarak algılandığı zaman sürdürülebilir, sürdürülebilir olduğu zaman sağlık demek.

Sporun, hem bireysel hem takım oyunu olarak farklı türleri var. Basketbol, futbol, yüzme, eskrim, kürek, dağcılık, jimnastik, akrobasi spor dallarından birkaçı.

Basketbol, bir takım oyunudur. Dikkat, güç ve akıl gerektirir. Strateji bu spor dalı için son derece önemlidir.
Yüzme, bireyselliği temsil eder. Bedenin etkin kullanımı önemlidir; fark yaratır. İyi konsantrasyon, çok çalışma ve disiplin başarıyı getirir. Senkronize Yüzme (Su balesi) ise sanatla mücadelenin birleştiği spordur. Ancak uyumlu bir takım çalışması sonucu görsel şölene dönüşebilir.
Eskrim, iyi bir strateji, atak olmak ve konsantrasyon gerektirir. Özü, rakibini doğru analiz edebilme, yapabileceği hareketleri önceden öngörerek uygun strateji geliştirmektir.
Kürek, geçtiğiniz rakibi görebildiğiniz ve varmak istediğiniz noktayı görmeden gittiğiniz tek spor dalıdır. Güçte dayanıklılık esastır. Teknik ve kondisyon antrenmanları ile performans geliştirilir.
Dağcılık, denge, estetik, esneklik ve gücü bir araya getirir. Doğaya rağmen değil, doğaya uyum sağlayarak ilerler. Fiziksel güç ve zekayı aynı anda kullanmak gerekir. Zorluklar ve risklerle başa çıkabilmek temel unsurlarıdır.
Futbol, bir taktik oyunudur. Bir futbol takımının maçı kazanması için kendi sistemini ve planını, rakibinin niteliklerini de ortaya koyarak analiz etmesi ve oyun stratejisini kurması gerekir.
Jimnastik, hareketleri hatasız ve akıcı bir şekilde tamamlamak için vücudu kontrol altında tutabilme mücadelesidir. Sporcu kendisi ile mücadele eder, uzun ve disiplinli bir çalışmayı gerektirir. Aletli, aletsiz, ritmik gibi pek çok farklı dalı vardır. Aletli jimnastik için ise denge önemlidir, diğer yandan güç kontrolünü gerektirir. Ritmik jimnastikte, tüm vücut müzik ritmi eşliğinde estetik bir biçimde çalışır, uyum, yaratıcılık ve dengeyi temsil eder.
Akrobasi, insan bedeninin denge, koordinasyon ve kıvraklıkla ilgili tüm yetkinliklerinden yararlanan, vücut kontrolüne dayalı bir gösteri sanatıdır. Bu özellikleri nedeniyle günümüzde spor olarak da kabul edilir.

Tüm spor dallarında güç esastır. Gücü başarıya dönüştürmek sürdürülebilir bir performansla mümkün. Bunun için her zaman hazır olmak, hazır olabilmek için disiplinle çalışmak, sürdürülebilir olmak gerekir. Garanti Bankası, sürdürülebilir başarıyı yakalarken bireysel ve takım oyunlarındaki öngörü, vizyon, strateji, performans, güç, estetik unsurlarını birleştiriyor; sağlıklı olmak ve form tutmak üzere sürekli ve sürdürülebilir performansa odaklanıyor. Teknik kadar estetik, güç kadar akıl, her şeyden önemlisi çalışmanın esas olduğunu biliyor. Performans; kaliteli, öngörülü, doğru analiz yapılabilen, cesur, dinamik beyinlerin ortak çalışmasıdır.

Garanti Bankası 2010 Yıllık Raporu’nun temasını “spor” olarak seçti, başarıyı sürekli kılmak ve formda kalmak için performansın önemine dikkat çekmeyi hedefledi.

 
GARANTİ HAKKINDA