English
Kullanıcı Adı     Şifre     Üye ol Şifremi Unuttum! Aktivasyon Kodumu Kaybettim!
 
 
2010 Yılında Garanti

Başlıca Finansal Göstergeler

2010 Yılında Garanti
Son beş yıldır %20’nin üzerinde gerçekleştirdiği özsermaye kârlılık oranıyla sürdürülebilirliğe odaklılığını kanıtlayan Garanti, 2010 yılında sergilediği güçlü performansıyla bu duruşunu bir kez daha pekiştirdi.

Sektörde birçok alanda liderliğini sürdüren Garanti, müşteri odaklı yaklaşımı; 863 şube, 3 bini aşan ATM, Türkiye’nin en büyük finansal Çağrı Merkezi, üstün teknolojik altyapıya sahip mobil ve internet şubelerinden oluşan güçlü dağıtım ağıyla, yaklaşık 10 milyon müşteriye hizmet sunuyor. 14 milyonun üzerinde banka ve kredi kartı, 405 binden fazla POS terminali ile dev bir ödeme sistemi altyapısına sahip olan Garanti, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle Türkiye’nin en geniş üye iş yeri ağını yönetiyor.

Hizmetlerini daha çok kişiye taşımak için 2010 yılında 70’in üzerinde şube açan Garanti, ekonomiye kesintisiz desteğini sürdürerek ekonominin itici gücü olmaya devam etti. Garanti’nin toplam aktifleri 136 milyar 784 milyon 224 bin TL seviyesine, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye sağladığı destek 86 milyar 622 milyon 946 bin TL’ye ulaştı*.

Çeşitlendirilmiş ve sağlam fonlama yapısıyla öne çıkan Garanti, 2010 yılında müşteri mevduatını önceki yıla göre %16 büyüttü ve müşteri tabanını hızla genişletmeye devam etti. Etkin tabana yayılma stratejisiyle güçlendirdiği başarılı iş modelinin doğal bir sonucu olarak, vadesiz mevduatını yüksek seviyede tutmayı başardı. 2010 yılı sonunda, vadesiz mevduatın toplam mevduat içindeki payı %19 seviyesinde gerçekleşti.

Garanti, 2010 yılında, sermaye yapısını daha da güçlendirdi ve daha düşük finansal kaldıraç ile faaliyetlerini sürdürdü. Garanti’nin 2009 yıl sonu itibarıyla konsolide sermaye yeterlilik rasyosu %18 olarak gerçekleşti, serbest sermayesi önceki yıla göre %25 büyüdü.

Müşteri odaklı gerçek bankacılığın öne çıktığı 2010 yılında, operasyonel etkinliğe odaklılığı ile Garanti, hızla daralan marjlara rağmen net kârını %10 artırarak Türkiye’nin en yüksek kâr açıklayan özel bankası olmaya devam etti.

Başlıca Finansal Rasyolar

*BDDK Konsolide Finansalları baz alınmıştır.

 
FİNANSAL GÖSTERGELER