English
Kullanıcı Adı     Şifre     Üye ol Şifremi Unuttum! Aktivasyon Kodumu Kaybettim!
 
 
KOBİ Bankacılığı

“KOBİ’lerin Bankası” Garanti, 1997 yılından bu yana, farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve yıllık cirosu 10 milyon TL’yi geçmeyen işletmeler ile bu işletmelerin sahipleri ve ortaklarına, müşteri ihtiyaçlarını gözeten yaklaşımı ve geniş ürün yelpazesiyle hizmet vermeye devam ediyor.

KOBİ’lerin ihtiyaçlarını ve önceliklerini dikkate alarak finansal çözüm üretmek ve danışmanlık hizmeti vermek; sektörel ve yöresel gereksinimlere yönelik özel ürünler sunmak; yaygın şube ağı, nitelikli insan kaynağı ve güçlü teknolojik altyapısı ile sergilediği yenilikçi yaklaşım Garanti’yi KOBİ bankacılığında güçlü kılan, lider konumunu pekiştiren en önemli özellikleri.

Garanti Bankası, KOBİ bankacılığında öncü faaliyetleriyle de dikkat çekiyor. Hizmet modelinde KOBİ kelimesini ilk kez kullanan ve sektörel paketleri yine ilk kez sunarak müşterilerine sektör bazında yaklaşan Garanti; organizasyonel yapısını genel müdürlük, bölge ve şube bazında KOBİ’ler için düzenleyen ilk özel Türk bankası olma özelliği taşıyor.

2010 Faaliyetleri
“KOBİ’lerin Bankası” Garanti, 2010 yılında dost banka olduğunu bir kez daha gösterdi. 2010 yılında da her türlü finansman ve danışmanlık ihtiyaçları için KOBİ’lerin yanında olmaya devam eden Garanti, müşterilerine uygun koşullarda destek sağlamayı sürdürdü. 2010 yılında:

 • KOBİ bankacılığı çalışma büyüklüğü, 2009 yılının Aralık ayına oranla %38 artışla 20 milyar TL düzeyine ulaştı.
 • Mevduat hacminde önemli ölçüde büyüme sağlayan Garanti, YP mevduat hacmini önceki seneye göre %18,4, TL mevduat hacmini ise %46,8 artırarak toplam mevduat hacminde 10,5 milyar TL’ye ulaştı. Bu performansla KOBİ bankacılığının Garanti içindeki payı toplam mevduatta %14,9 olarak gerçekleşti.
 • Garanti, KOBİ’lere 157 bin adet yeni krediyle 6,7 milyar TL tutarında destek sağladı. Bankacılık sektörü resmi KOBİ tanımına göre Garanti’nin nakdi kredilerdeki pazar payı %12,60, gayrı nakdi kredilerdeki pazar payı ise %10,43 olarak gerçekleşti.
 • KOBİ müşteri tabanı 2010 yılında da büyümeye devam eden Garanti, KOBİ bankacılığı müşteri adedini 1 milyon 271 bine çıkardı.
 • KOSGEB tarafından sağlanan kredi faiz desteği projelerine aracılık eden Garanti; KOBİ’lere imalat, ihracat, üretim ve istihdam amaçlı finansman desteği sağladı. 2010 yılında KOSGEB’in 5 destek programı kapsamında 23 bin 800 adet krediyle toplam 843 milyon TL tutarında kredi desteği sağladı.
 • Garanti, KOSGEB’in Kasım ayında başlattığı “Ölçek Endeksli Büyüme Destek” ve “KOBİ İhracat Finansman Destek” programlarına aracılık etmeye başladı. “Ölçek Endeksli Büyüme Destek” programında %34’lük pay ve “KOBİ İhracat Finansman Destek” programı kapsamında %23’lük payla başvurularda birinci banka olarak Garanti, KOBİ’lerin en çok tercih ettiği banka olduğunu kanıtladı.
 • Küçük işletme sahiplerine, indirimli kredi faiz oranları ve avantajlı ürün önerileriyle destek veren Garanti, 2010 yılı içinde 15 bin 900 müşteriye, 268 milyon TL tutarında Esnaf Destek Kredisi kullandırdı. Mikro işletmelere kullandırılan TL Nakdi krediler sektörde %33 artarken, Garanti mikro işletmelere kullandırılan TL Nakdi kredilerde %50 büyüme oranına ulaştı.
 • Garanti, Kadın Girişimci Destek Paketi ile, 2010 yılında, sayısı 3 bin 300’ü aşkın kadın girişimciye 126 milyon TL tutarında yeni kredi desteği sağladı. Garanti’nin bugüne kadar Kadın Girişimcilere kullandırdığı 12.000 kredinin toplam hacmi 349 milyon TL’ye ulaştı. Kadın girişimciliğini desteklemek ve teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” yarışmasının dördüncü yılında toplam 3 bin 600 katılımcıya ulaşıldı. Garanti; “Kadın Girişimci Buluşmaları” organizasyonuyla ise toplam 2 binden fazla kadın girişimciye ulaşarak yönetim, pazarlama ve teknoloji konularında bilgi, görüş ve deneyim paylaşma ortamı sağladı.
 • 2002 yılından bu yana, yöresel ihtiyaçları gözeten hizmet anlayışı çerçevesinde, çeşitli illerdeki ticaret, sanayi ve meslek odalarıyla işbirliğini güçlendirerek sürdüren Garanti; oda anlaşmaları kapsamında KOBİ müşterilerine 35 bin adedin üzerinde toplam 1,2 milyar TL tutarında kredi kullandırdı.
 • Tarımsal faaliyetlerin finansmanına devam eden Garanti; Kalkınma Ajansları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (IPARD), Kayseri Şeker ve Önder Çiftçi Derneği ile ortak çalışmalar yaptı. Çiftçilere kullandırılan, ürün hasadına uygun ödemesiz dönemli yeni nakdi krediler, önceki seneye göre %20 artışla 122 milyon TL’ye ulaştı. Garanti, TMO Makbuz Senedi Kredileri’nde 27,2 milyon TL kredi kullandırarak, tüm bankalar içinde payını %34,3’e yükseltti.
 • Garanti, Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Alman Kalkınma Bankası (KFW), ABD Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu (OPİC) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) kapsamında oluşturulan yurtdışı kaynaklı fonların KOBİ’lere kullandırılmasına aracılık etti. Bu anlaşmalar kapsamında 2010 yılı içinde toplam 543 milyon TL kredi kullandırıldı. 2011 yılında da Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) tarafından sağlanacak fonların da eklenmesiyle KOBİ’lere 293 milyon TL’lik finansman desteği sağlanması planlanıyor.
 • Kredilerde riski doğru ölçümleyerek büyüme ve etkin risk takibi politikaları sayesinde, sorunlu kredi oranı, sektörün oldukça altında kalarak Aralık 2010 itibarıyla %3,27 oldu.
 • Garanti, 3 bin KOBİ temsilcisinin katılımıyla, Anadolu’daki sanayici ve yöneticilerle ülkenin önde gelen uzmanlarını buluşturmayı ve birlikte bölgesel çözümler geliştirmeyi amaçlayan 7 “Anadolu Sohbetleri” toplantısı gerçekleştirdi. 2002 yılından bu yana 51 ilde düzenlenen 69 toplantıda toplam 22 bin KOBİ temsilcisiyle buluşuldu. 2011 yılında ise 8 adet “Anadolu Sohbetleri” toplantısı yapılması planlanıyor.
 • 2009 yılında uygulamaya alınan, acil tedavi gerektiren durumlarda “Acil Servis Teminatı” ile güvence sağlayan; “Hastalık Destek Teminatı” sunan ve diş bakım paketi, grip aşısı gibi sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanı veren “KOBİ Sağlık Paketi”nden 12 bin 700 müşteri faydalandı.
 • KOBİ müşterilerin, kaza veya hastalık sonucu geçici maluliyet, vefat veya tam ve daimi maluliyet durumlarında, iş görmezlik teminatı Garanti Bankası tarafından sağlanan “KOBİ Fatura Ödeme Güvencesi” sigortası ürünü hizmete sunuldu.
 • 2011 Projeksiyonu
  Garanti, 2011 yılında, müşteri odaklı yaklaşımını koruyarak KOBİ’lerin gelişimine verdiği her türlü desteği devam ettirmeyi ve mevcut müşterilerin yanı sıra yeni müşterilerle de kârlı ve sağlıklı büyümeyi sürdürmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda;

 • Kredilerde adetsel ve hacimsel artış sağlamaya odaklanmak,
 • Faiz dışı gelir ve komisyonların etkin yönetimi,
 • Müşteri ilişkilerini güçlendirmek adına müşteri ziyaretlerine ve yöresel/sektörel kurumlarla işbirliklerine odaklanmaya devam etmek,
 • KOBİ’lerin ticari hayatlarını kolaylaştıran ve güvence altına alan yeni ürün ve hizmetler sunmak,
 • KOBİ’lerin bilgiye daha kolay erişmesi için danışmanlık hizmeti vermek Garanti KOBİ Bankacılığı’nın 2011 yılı için belirlediği öncelikli faaliyetler olarak sıralanıyor.
 •  
  2010 YILI FAALİYETLERİ