English
Kullanıcı Adı     Şifre     Üye ol Şifremi Unuttum! Aktivasyon Kodumu Kaybettim!
 
 
Uluslararası Bankacılık

Uluslararası Bankacılık

Uzman kadrosu, geniş müşteri tabanı ve ürün çeşitliliği sayesinde projeleri en hızlı ve en verimli biçimde hayata geçirmeyi başaran Garanti Bankası, uluslararası kuruluşların ve yatırımcıların Türkiye’de çalışmak isteyeceği ilk banka olma vizyonuyla sektördeki liderliğini koruyor. Uluslararası bankacılık ve dış ticaret alanlarındaki stratejilerini ve ilişki yönetimi politikalarını, değişen küresel piyasa koşullarına adapte edebilmesi Garanti’nin uluslararası bankacılık alanındaki en güçlü yanını oluşturuyor.

2010 Faaliyetleri
2010, muhabir bankacılık, dış ticaret ve yapılandırılmış finansman konusunda önemli işlemlerin gerçekleştirildiği bir yıl oldu. Garanti Bankası, etkin ve saygın ilişki yönetimi ve yenilikçi yaklaşımı sayesinde edindiği sektördeki lider konumunu güçlendirerek, uluslararası yatırımcı tabanını genişletti; en uygun maliyetli sendikasyon işlemlerine imza attı; dış ticaret tarafında müşterilerin özel ihtiyaçlarını karşılayan yeni ürünler sunarak yine fark yarattı.

Muhabir Bankacılık
Garanti’nin uluslararası banka ve finans kuruluşlarıyla olan ilişkilerinden sorumlu olan Muhabir Bankacılık ekibi, 154 ülkede, yaklaşık 3.000 yabancı bankadan oluşan güçlü ve yaygın muhabir ağını başarıyla yönetiyor. Ekip, karşılıklı güven, işbirliği ve şeffaflık prensipleri üzerine kurulan ilişkileri sayesinde uygun maliyetli kaynak yaratmayı ve uluslararası finansal piyasalarla yakın ilişkilerini geliştirmeyi sürdürüyor.

Garanti Bankası, dinamik ekibiyle muhabir bankalara geniş ürün yelpazesi sunma ve müşterilere dış ticaret işlemlerinde özel çözümler yaratma konularında sektörde kendini ayrıştırmaya devam ediyor. Uluslararası kuruluşların ana ilişki bankası olarak tercih ettiği Garanti, 2010 yılında da muhabir bankacılık alanında lider konumunu koruyor.

Dış Ticaret Finansmanı
Garanti, 2010 yılında müşteri ihtiyaçları paralelinde, yurtdışındaki banka ve finans kuruluşları ile ilişkilerini geliştirerek, ithalat ve ihracat tarafında alternatif finansman kaynaklarının yaratılmasına ve yeni ürünlerin geliştirilmesine odaklandı. Tedarikçi finansmanı ve ülke kredileri gibi lider olduğu alanlara yatırımını sürdürdü. Müşterilerinin yeni pazarlara olan ihracatını desteklemek amacıyla bu alanda çözümler geliştirmeye özen gösterdi. Garanti, dış ticaret finansmanı alanındaki lider pozisyonunu, ihracat ve ithalat işlemlerinde yenilikçi ve müşteri odaklı sonuçlar üreterek başarıyla sürdürmeyi hedefliyor.

Garanti, Türk Eximbank ile anlaşma imzalayarak ihracatçı firmaların sigortalı işlemlerine finansman sağlama imkanını elde etti. Yatırım malı ithalatı yapmak isteyen müşterilerine, uygun faizli ve uzun vadeli yurtdışı kaynaklı finansman sağlanmasına yönelik olarak muhabir bankaları ve Exim kuruluşlarıyla olan işbirliği sözleşmelerini devam ettirdi, yeni anlaşmalar imzaladı. Müşteri ihtiyaçlarına özel yeni finansman alternatifleri yaratmayı hedefleyen Garanti, TSU sistemi kapsamında muhabir bankalarla işbirliğine verdiği öneme paralel olarak global bir banka ile anlaşma imzaladı. Bu anlaşma sayesinde, TSU sistemi üzerinden gerçekleştirilecek işlemlerde müşterilerine finansman olanağı sunabilme imkanını geliştirdi.

Garanti 2010’da, uzman kadrosuyla; müşterilerini dış ticaret alanındaki yerel/uluslararası gelişmeler, mevzuat ve ürünler konusunda bilgilendirdiği beş adet dış ticaret toplantısı gerçekleştirdi. Bu toplantıları Türkiye genelinde devam ettirmeyi planlayan Garanti ayrıca, yurtdışında dış ticaret finansmanı alanındaki seminerlerin Türkiye’de de düzenlenmesine yönelik destek çalışmalarını sürdürüyor.

Dış Finansman
Garanti Bankası, 2010 yılında da yoğun dış finansman faaliyetlerine devam etti.

Garanti, Mayıs ayında, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) sağlanan 60 milyon ABD Doları tutarındaki kaynak ile Türkiye’de enerji verimliliğinin artırılması ve yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılmasına yönelik finans destek programı TURSEFF’e katıldı. Küçük ölçekli işletmelerin enerji verimliliği kredileri finansmanında kullandırılmak üzere temin edilen kredinin 48 milyon ABD Doları tutarındaki 5 yıl vadeli dilimi EBRD kaynaklarından; 12 milyon ABD Doları tutarındaki 15 yıl vadeli dilimi Dünya Bankası liderliğinde, kalkınma bankaları ve uluslararası kamu kuruluşları tarafından kurulmuş olan Temiz Teknoloji Fonu (Clean Technology Fund - CTF) kaynaklarından sağlandı.

Yine Mayıs ayında, 700 milyon Euro karşılığı, 117 milyon ABD Doları ve 617 milyon Euro tutarında iki ayrı dilimden oluşan 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi anlaşması imzalandı. 17 ülkeden 41 bankanın katılımıyla tamamlanan ve dış ticaretin finansmanında kullanılacak olan kredinin toplam maliyeti sırasıyla Libor + %1,5 ve Euribor + %1,5 olarak gerçekleşti.

Garanti, Haziran ayında, Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile 25 Kasım 2009 tarihinde imzaladığı ve 150 milyon Euro karşılığı kredi çekilişine olanak veren çerçeve anlaşması kapsamında 50 milyon Euro karşılığı 60 milyon ABD Doları tutarında kredi çekilişi gerçekleştirdi. Kredi, küçük ve orta büyüklükteki ticari işletme kredilerinin finansmanında kullanılacak.

Garanti, Eylül ayında, Türkiye Kalkınma Bankası (Kalkınma) ile 65 milyon ABD Doları tutarında kaynak sağlanması için kredi anlaşması imzaladı. Dünya Bankası kaynaklarından aktarılacak kredi 2 yıl ödemesiz, 5 yıl nihai vadeye sahip olup küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanan kredilerin finansmanında kullanılacak.

Ekim ayında ise, EBRD ile yeni bir işbirliğine imza atarak, küçük ve orta ölçekli işletmelere kullandırılmak üzere 50 milyon Euro kaynak sağladı. Kredinin 20 milyon Euro tutarındaki 5 yıl vadeli dilimi EBRD kaynaklarından, 30 milyon Euro tutarındaki 1 yıl vadeli dilimi ise Standard Chartered Bank aracılığıyla fonlandı.

Garanti, Kasım ayında, 1 milyar ABD Doları karşılığı, 316,5 milyon ABD Doları ve 513,5 milyon Euro tutarında iki ayrı dilimden oluşan 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı. 18 ülkeden 49 bankanın katılımıyla tamamlanan ve dış ticaretin finansmanında kullanılacak olan kredinin toplam maliyeti sırasıyla Libor + %1,2 ve Euribor + %1,2 olarak belirlendi. Bu kredi, 2010 yılında Türk bankaları tarafından gerçekleştirilen sendikasyon kredileri arasında en düşük maliyetli işlem oldu.

Garanti, Aralık ayında ise 250 milyon Euro tutarında, Fitch Ratings’den “A-” notu ile Türkiye’nin en yüksek kredi derecesine sahip sigortasız seküritizasyon kredisini gerçekleştirdi. Bu kredinin EIB ve EBRD’den iki ayrı dilim halinde sağlanan 12 yıl vadeli 150 milyon Euro tutarlık kısmı orta ölçekli işletmelerin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kredileri finansmanında kullandırılacak. Kredinin 100 milyon Euro tutarındaki 5 yıl vadeli dilimi ise, işlemin düzenleyici bankası WestLB tarafından fonlandı.

2011 Projeksiyonu
Garanti Uluslararası Bankacılık birimi, 2011 yılında güçlü uluslararası ilişkileri sayesinde dış borçlanma faaliyetlerini en doğru zaman, en elverişli koşullar ve en uygun maliyetlerle gerçekleştirmeye devam ederek, dış ticaret işlemlerinin etkin ve verimli yapılandırılmasına odaklanarak sektördeki lider konumunu perçinlemeyi hedefliyor.

 
2010 YILI FAALİYETLERİ