English
Kullanıcı Adı     Şifre     Üye ol Şifremi Unuttum! Aktivasyon Kodumu Kaybettim!
 
 
Özel Bankacılık

Garanti Masters Özel Bankacılık; yurtdışındaki modellere benzer bir varlık yönetimi yaklaşımı ve sektördeki en geniş ürün yelpazesiyle özel bankacılık hizmeti veriyor. Müşterilerin risk alma seviyelerine, ihtiyaç ve beklentilerine uygun, yenilikçi ürünler geliştiren Garanti Masters, hizmet kalitesinin yanı sıra getiri kalitesiyle de fark yaratıyor.

Yatırım hacmi 1 milyon ABD Doları ve üzeri olan müşterileri hedefleyen Garanti Masters’ın sunduğu özel bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmek için en az 500 bin ABD Dolar’lık varlık büyüklüğüne sahip olmak gerekiyor. Sadece gerçek kişilerle çalışan ve 7 binin üzerinde müşteriye hizmet veren Garanti Masters’ın yönettiği toplam varlık tutarı bugün 4,5 milyar ABD Doları’nı aşıyor.

Garanti Masters; İstanbul’da yedi, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’da birer olmak üzere 12 özel bankacılık şubesi ve toplam 172 kişilik kadrosuyla faaliyetlerini sürdürüyor.

2010 Faaliyetleri
2010 yılında faizlerin düşük seyretmesi ve yatırımcıların alternatif yatırım ürünlerine ilgisi, konusunda uzman, deneyimli kurum ve kişilerden finansal danışmanlık hizmetleri alma ihtiyacını artırdı. 2010 yılı, Garanti Masters Özel Bankacılık açısından birçok yönden çok başarılı bir yıl oldu. 2009’a kıyasla 2010 yılında; müşteri adedi %11 artışla 6 bin 880’den 7 bin 645’e, yönetilen varlık büyüklüğü %9,1 büyümeyle 5,9 milyar TL’den 6,4 milyar TL’ye; kazanılan komisyon rakamı ise %16 artışla 24,1 milyon TL’den 28 milyon TL’ye ulaştı. Garanti Masters 2010 yılında toplam 535 milyon TL yeni kaynak girişi sağladı.

Özel bankacılık işkolu, banka işlem hacimleri içerisinde önemli bir yer elde etti. Hazine Bonosu, Devlet Tahvili ve Eurobond işlem hacminde 1,29 milyar TL ile gerçek kişiler hacminin %44’ünü gerçekleştiren Garanti Masters, hisse senedi işlem hacminde 12,8 milyon TL ile Garanti Bankası işlem hacminin %19,3’ünü oluşturdu. 144 milyon TL’ye ulaşan Istanbull fon satışları içindeki Garanti Masters payı ise %86,4’e ulaştı.

2009 yılında 498 milyon TL olan işkolu yatırım fonu ortalaması 2010 yılında %30 artarak 650 milyon TL’ye, yıl sonu bakiyesi ise %23 artarak 706 milyon TL’ye ulaştı. İşkolu toplam kaynağı içindeki yatırım fonu payı %10’dan %11’e yükselirken, Garanti Bankası’na ait nitelikli fonlardaki işkolu payı %43 olarak gerçekleşti. 2010’da işkolu toplam yatırım fonlarının %17’si Garanti Masters müşterilerine özel çıkarılan fonlardan oluştu. Özel bankacılık işkolunun opsiyon işlemlerinde Garanti Bankası toplam işlem hacmi içerisindeki payı; %25 olarak gerçekleşti. Garanti Masters bu yıl da özel bankacılık müşterilerine özel, sektörde ilk olan bir dizi ürün sundu. Bunlar arasında; seçilmiş gelişmekte olan ülke para birimlerine (Ruble, Peso ve TL), Japon Yeni’ne, Kanada Doları’na, LIBOR, IMKB-30 ve petrole endeksli yapılandırılmış mevduatlar yer aldı. Ayrıca anapara korumalı fonlar olarak; seçilmiş endüstriyel metaller (platin ve bakır), tarım ve lüks dünya markaları fonları sektörde ilk olmalarıyla öne çıkan diğer ürünler oldu. İşkolunun Garanti anapara korumalı fonlar içerisindeki payı %27 olarak gerçekleşti.

2010 yılında, ulusal ve uluslararası mali piyasalardaki gelişmelere ve değişen piyasa verileri ile müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarını dikkate alarak yapılandırılmış mevduat ürünlerinin çeşitliliği artırılarak, en uygun alternatif ürünler tasarlandı. 2010’da, yapılandırılmış mevduat, opsiyon stratejileri, anapara korumalı fonlar ve İstanbullfon toplam satış rakamı 380 milyon ABD Doları’na ulaştı.

Eğitim ve deneyimleriyle finans piyasaları konusunda uzman, Sermaye Piyasaları Kurulu lisanslı Özel Bankacılık Müşteri İlişki Yöneticileri, Garanti Emeklilik bünyesinde Garanti Masters müşterilerinin emeklilik planlarını yönetmek üzere hizmet veren varlık yöneticileriyle birlikte, müşterilerin emeklilik planlarını piyasa koşullarına göre değerlendirmeye devam etti. Garanti Masters 2010 yılında, 23,4 milyon TL BES üretimi gerçekleştirdi, banka içindeki payı %27 oldu. 116 milyon TL fon büyüklüğüyle %7 banka payına ulaştı.

Garanti Masters, 2010 yılında da çeşitli organizasyonlar ve sponsorluklar gerçekleştirmeye devam etti. Bu kapsamda, Türkiye Binicilik Federasyonu ve Milli Takımların ana sponsorluğu ile binicilik sporunun gelişimi ve tanınması için verdiği desteği sürdürdü. Atatürk ve Cumhurbaşkanlığı Kupaları, İstanbul Horse Show gibi spor organizasyonlarının yanı sıra İstanbul Jazz Center Konserleri, çeşitli sergi açılışları ve özel davetlerle kültür ve sanat etkinliklerine de sponsor olan Garanti Masters; Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) katkılarıyla “Global Toparlanma Arayışı - Ekonomilerde Büyüme Senaryoları ve Finansal Piyasalara Etkisi “ konulu bir konferans düzenledi.

2010 yılında Özel Bankacılık Müşteri İlişkileri Yöneticilerine yönelik olarak; ileri portföy teorisi, çağdaş sanat eğitimi gibi teknik ve kişisel gelişim eğitimlerini sürdüren Garanti Masters, birim ve şube çalışanlarına, yurtiçi ve yurtdışında yıllık ortalama 9,3 gün eğitim olanağı sağladı.

Garanti Masters 2010 yılında da sektörde ilklere imza atmayı sürdürdü. Birimin en son ürünlerinden biri olan, biniciliğe verilen destek ile geliştirilen at sigortası, müşterilere sunulan özel çözümler arasında yer aldı. Masters Online Magazine’in ardından, Garanti Masters’in faaliyet gösterdiği illerdeki önemli organizasyonlar hakkında bilgi veren Garanti Masters Digital Newsletter, Özel Bankacılık biriminin imza attığı bir diğer önemli çalışma olarak Nisan 2010 itibarıyla daha geniş bir okuyucu kitlesi ile paylaşılmaya başlandı.

2011 Projeksiyonu
Yenilikçi ürün ve hizmetleri, üstün teknolojik altyapısı, kaliteli insan kaynağı ve güçlü portföy performansı ile Garanti Masters; 2011 yılında da özel bankacılık alanındaki lider konumunu sürdürmeyi hedefliyor. 2010 yılında olduğu gibi 2011 yılında da hem müşteri adedini hem de yönetilen varlık toplamındaki artışı sürdürmeyi planlayan Garanti Masters; gelişmenin, kaliteden ödün vermeden, sadece yönetilen varlık büyüklüğü açısından değil, verilen hizmetlerin kapsamı ve ürün çeşitliliği açısından da yaşanmasını hedefliyor. 2011 yılı başında müşterilere PwC Türkiye işbirliği ile sunmaya başladığı vergi danışmanlığı hizmeti, bu yaklaşım doğrultusunda atılan adımlardan biri olarak öne çıkıyor.

 
2010 YILI FAALİYETLERİ