English
Kullanıcı Adı     Şifre     Üye ol Şifremi Unuttum! Aktivasyon Kodumu Kaybettim!
 
 
Proje Finansmanı

Proje Finansmanı

Garanti Bankası, son yıllarda gerçekleştirilen tüm önemli özelleştirme, altyapı, enerji ve satın alım projelerinin finansmanında lider düzenleyici banka olarak yer aldı. Garanti, edindiği tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde, farklı sektörlerde faaliyet gösteren kurumsal ve ticari müşterilerinin gereksinimlerine uygun olarak, uluslararası standartlarda, uzun vadeli finansman çözümleri sunuyor.

Garanti, Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine, özelleştirmelere ve yabancı sermaye girişine destek olacak şekilde, müşterilerinin uzun vadeli yapılandırılmış finansman ihtiyaçlarını karşılayacak çözümlerle enerji, satın alım, gayrimenkul, ulaştırma ve altyapı finansmanı alanlarındaki liderliğini sürdürme stratejisiyle hareket ediyor.

2010 Faaliyetleri
2010 yılında elektrik üretim, elektrik dağıtım ve ticari gayrimenkul projeleri öne çıkarken, Garanti Bankası’nın proje finansmanı portföyü büyüklüğü 2010 yıl sonu itibarıyla %15 büyüyerek 8,9 milyar ABD Doları’na ulaştı.

Enerji ve Demirçelik

 • Garanti, Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük hidroelektrik santral projesi olan 510 MW kurulu gücündeki Boyabat HES projesine 206,25 milyon ABD Doları tutarında uzun vadeli kredi sağladı. Bu önemli proje, Euromoney Project Finance Magazine tarafından verilen “European Hydro Power Deal of the Year” ödülünün sahibi oldu.
 • Yenilenebilir enerji projeleri, Türkiye’nin enerji ihtiyacında dışa bağımlılığını azaltması açısından önem arz ediyor. Bu kapsamda, Garanti Bankası 2010 yılında toplam 822 MW kurulu gücündeki yenilenebilir enerji projesine yaklaşık 1.246 milyon ABD Doları finansman sağladı. Özellikle çevreye dost rüzgar projelerinin finansmanına önceki yıllarda da olduğu gibi önemli ölçüde destek vermeye devam etti. Garanti Bankası, Türkiye’de faaliyette bulunan yaklaşık 1.270 MW kurulu gücündeki rüzgar santrallerinin yaklaşık yarısını tek başına finanse etti.
 • Garanti, Türkiye’nin her geçen gün artan enerji ihtiyacını kesintisiz karşılamada kritik öneme sahip olan termik santrallerin finansmanına 2010 yılında da devam etti. Bu kapsamda, toplam 870 MW kurulu gücünde olacak Diler Grubu’na ait İskenderun Termik Santrali ile Park Grubu’na ait Silopi Termik Santrali projelerine toplam 215 milyon ABD Doları finansman sağladı.
 • Zorlu Grubu’na, Trakya ve Gaziantep’teki Doğalgaz Dağıtım Altyapısı projeleri kapsamında uzun vadeli proje finansmanı kredileri sağlandı. Toplam 180 milyon ABD Doları tutarındaki kredi paketlerine Garanti Bankası’nın katılımı 90 milyon ABD Doları oldu.
 • Elektrik dağıtım özelleştirmeleri kapsamında %100 hisse satışı yöntemiyle Ağustos 2010’da özel sektöre devredilen Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi 940 milyon ABD Doları bedelle ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi 258,5 milyon ABD Doları bedelle Limak İnşaat - Kolin İnşaat - Cengiz Holding ortaklığında kurulan Uluğ Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş. ve Çamlı Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş. satın aldı. Her iki projede de ihale bedeli, Garanti’nin de aralarında bulunduğu beş bankanın finansman desteğiyle karşılandı. Bu iki proje, Euromoney Project Finance Magazine tarafından Elektrik Hizmetleri alanında verilen “European Utilities Deal of the Year” ödülüne layık görüldü.
 • Garanti, Çoruh ve Fırat bölgelerinin elektrik dağıtım özelleştirme ihalelerini sırasıyla 227 milyon ABD Doları ve 230 milyon ABD Doları bedelle kazanan Aksa Grubu’na (Kazancı Holding) sağlanan her iki uzun vadeli finansman paketinde de yer aldı.
 • Satın Alım Finansmanı

 • Uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ilgilerinin yeniden canlanmasıyla 2010 yılında şirket satın alım çalışmalarının arttığı görüldü. Likidite koşullarının da desteğiyle satın alım işlemleri yeniden başladı, ancak işlem adedi ve hacim olarak henüz global kriz öncesi seviyelere ulaşılmış değil.
 • Erdemir’in özelleştirilmesi kapsamında Oyak Holding’in iştiraki Ataer Holding’e 2006 yılında sağlanan satın alım finansmanı, Garanti’nin de aralarında bulunduğu üç Türk bankasının sağladığı 1,6 milyar ABD Dolar’ı tutarındaki uzun vadeli krediyle refinanse edildi.
 • Global Yatırım Holding - Çelebi - Antmarin ortaklığında kurulan ve Antalya Limanı’nın 2028’e kadar işletme hakkını elinde tutan Ortadoğu Liman İşletmeleri A.Ş.’nin tamamı Global Yatırım Holding’in iştiraki Global Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından devralındı. Çelebi ve Antmarin’den %60 hisse satın alımı, Garanti’nin uzun vadeli finansman desteğiyle gerçekleştirildi.
 • Ulaştırma

 • Garanti Bankası, Arkas - MSC ortaklığındaki Marport Liman İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye 1 Mart 2010 tarihinde 185 milyon ABD Doları tutarında, uzun vadeli kredi sağladı.
 • Gayrimenkul

 • Soyak Grubu’na, İstanbul-Levent’de gerçekleştirilmeye başlanan ofis projesi kapsamında bir başka Türk bankası ile birlikte 130 milyon Euro tutarında uzun vadeli kredi sağlandı.
 • Multi Corporation’ın Nevşehir ve Denizli’de faaliyet gösteren Forum alışveriş merkezlerinin refinansmanı kapsamında 62,5 milyon Euro tutarında uzun vadeli kredi paketi sağlandı.
 • Rönesans Grubu’nun İzmir’de geliştirmekte olduğu alışveriş merkezi projesi için 60 milyon Euro tutarında, uzun vadeli kredi paketi sağlandı.
 • Eria Pramerica tarafından Antalya’da geliştirilmekte olan alışveriş merkezi projesi için diğer bir Türk bankası ile birlikte 75 milyon Euro tutarındaki uzun vadeli kredi sağlandı.
 • Diğer Çalışmalar

 • Garanti, özel sermaye fonu Actera’nın bir yatırımı olan LBT Varlık Yönetim A.Ş.’ye sağladığı orta vadeli finansman paketi ile yapılandırılmış finansman portföyünü çeşitlendirmeye devam etti.
 • Coca-Cola İçecek A.Ş.’nin 360 milyon ABD Doları tutarındaki 3 yıl vadeli club-loan işlemi, Garanti Bankası’nın katılımıyla Mart 2010’da kapatıldı.
 • As Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye bir bankalar konsorsiyumu olarak 210 milyon ABD Doları tutarında uzun vadeli refinansman kredisi ve işletme sermayesi kredisinden oluşan kredi paketi sağlandı. Garanti, projeye 70 milyon ABD Doları ile katıldı.
 • Garanti; portföy izleme altyapısını geliştirilmekte olan yazılımla güçlendirirken, bir yandan da kredi kullandırımı sonrasında gerek proje firmalarına gerekse katılımcı diğer bankalara verdiği hizmetin kalitesini uluslararası standartlara yükseltiyor.
 • 2011 Projeksiyonu
  Elektrik üretim ve dağıtım özelleştirmeleri, Boğaz Tüp Tüneli, Gebze-İzmir yolu, otoyol özelleştirmeleri, İDO özelleştirmesi, kamu - özel sektör işbirliğiyle yapılacak hastaneler, Galata Port ve İskenderun Limanı gibi büyük projeleri yakından takip eden Garanti Bankası, 2011’de buna benzer büyük altyapı ve enerji projelerine desteğini sürdürecek.

  Öte yandan son yıllarda yabancı özel sermaye fonlarının satın aldıkları şirketlerin yeniden satışa çıkarılmalarını bekleyen Garanti, hızlanan satın alımlarda daha önce olduğu gibi yine lider finansör olarak yer almayı hedefliyor.

   
  2010 YILI FAALİYETLERİ