English
Kullanıcı Adı     Şifre     Üye ol Şifremi Unuttum! Aktivasyon Kodumu Kaybettim!
 
 
Nakit Yönetimi ve İşlem Bankacılığı

Nakit Yönetimi

Nakit Yönetimi

Uzun yıllara dayanan tecrübesi, uzmanlığı, yenilikçi yaklaşımı ve üstün teknolojik altyapısı Garanti’nin nakit yönetimi ve işlem bankacılığı alanındaki en güçlü yanlarını temsil ediyor. Garanti Nakit Yönetimi ve İşlem Bankacılığı birimi bu sayede, müşterilerini dinleyerek onların ihtiyaçlarına en uygun tahsilat ve ödeme çözümlerini sunuyor, dinamik yapısı ve inovatif çözümleriyle sektörde sürekli olarak “ilk”lere imza atıyor.

2010 Faaliyetleri
Tüm dünyada temel bankacılık faaliyetleri ve işlem bankacılığı gelirlerinin öneminin daha da arttığı bir yıl olan 2010’da, bir yandan komisyon gelirlerini artırmaya yönelik projeleri hayata geçirirken, diğer yandan yenilikçi ürün ve hizmetlerle müşterilerine verdiği desteği sürdüren Nakit Yönetimi ve İşlem Bankacılığı, alanındaki geleneksel liderliğini pekiştirdi.

Finansal tedarik zinciri yönetimi alanında Garanti’nin sektöre en önemli katkılarından birisi olan Doğrudan Tahsilat Sistemi projelerinde 60 yeni firmayla anlaşma yapılarak kredi limitlerinde %36, müşteri adedinde ise %16’lık artış sağlandı. Bugün, toplam 2 milyar TL’lik doğrudan tahsilat kredi limitiyle ülke genelinde farklı sektörlerden 22 bin küçük ve orta ölçekli firmanın finansmana erişim sorununu çözen lider banka olarak, Türkiye’de ilk kez altın sektörüne yönelik geliştirdiği “altın finansmanı” çözümüyle ödüle layık görüldü.

İki yıl önce sektörde bir ilk olarak devreye alınan Garanti İskonto ürününde bir önceki yıla oranla %150 oranında hacimsel artış sağlandı ve müşterilerin finansman ihtiyacına 250 milyon TL’lik iskonto hacmiyle katkıda bulunuldu. Garanti ayrıca, tedarikçi finansmanı sistemini bir adım ileriye taşıyarak, tedarikçilerin kendi mal tedariklerini de finanse ederek zincir etkisini güçlendirdi.

Bankalararası para transferi işlemlerinde %19, çek piyasasında ise %12,4’lük pazar payıyla müşterilerinin tahsilat ve ödeme bankası olmayı sürdüren Garanti, %30’luk hacimsel büyümeyle ayda 12,7 milyon adet fatura ödemesine aracılık etti ve kredi kartı ile fatura ödeme uygulamasını müşterilerinin hizmetine sundu.

Garanti; Türkiye’deki tüm serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirlerin en üst birliği olan ve yaklaşık 78 bin kayıtlı üyesi bulunan TÜRMOB ile bir ilke imza atarak banka hesap hareketlerinin, TÜRMOB tarafından yaratılan Türkiye’nin ilk web tabanlı merkezi muhasebe programı olan Luca üzerinden tümüyle otomatik olarak muhasebeleşmesini sağladı. Kayıtların Luca’ya sadece birkaç dakika içinde ulaştırıldığı proje, meslek mensuplarının hayatını kolaylaştırırken, ileride kredi taleplerinin değerlendirilmesi sürecini hızlandırmaya kadar gidecek bir işbirliğinin başlangıcı olma özelliğini taşıyor.

Kasım ayı itibarıyla müşterilerine, yurtdışına para transferinde alternatif ve hızlı bir yöntem sunan Western Union işlemlerini gişelerinde açan Garanti, yeni bir gelir kalemi yaratmak adına önemli bir katkı sağlamış oldu.

2011 Projeksiyonu
2011 yılında, İşlem Bankacılığı tarafında komisyon gelirlerini yeni ürün ve hizmetler yaratarak artırmayı hedefleyen Garanti, Nakit Yönetimi tarafında ise “müşterilere özel çözümler” kapsamında yepyeni ürünlerle ilgili çalışmalarına hız vermeyi planlıyor. Diğer taraftan pazar payı liderliklerini, bulunduğu noktanın ötesine taşımak Garanti Nakit Yönetimi ve İşlem Bankacılığı biriminin öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.

 
2010 YILI FAALİYETLERİ