English
Kullanıcı Adı     Şifre     Üye ol Şifremi Unuttum! Aktivasyon Kodumu Kaybettim!
 
 
Yatırım Bankacılığı

Yatırım Bankacılığı

Sermaye piyasalarında öncülüğünü devam ettirmeyi, piyasadaki gelişmeleri yakından takip ederek ürün yelpazesini ve teknolojik altyapısını geliştirmeyi kendisine amaç edinen Garanti Yatırım Bankacılığı; 17 yatırım merkezi, 2 kurumsal yatırım şubesi, 1 yatırım bankacılığı şubesi ile şubelere ve müşterilerine yatırım ürünleri konusunda özel hizmet sunuyor.

Başarıyla uyguladığı ilişki yönetimi, uzman kadrosu, yenilikçi ürünleri ve kaliteli hizmet anlayışı, Garanti’yi yatırım bankacılığı alanında güçlü kılıyor. Bu özellikler, Garanti Bankası’nın sermaye piyasalarındaki ayrıcalıklı konumunu sürdürmesini ve öncü kurumlar arasında kendisine farklı bir yer edinmesini sağlıyor.

2010 Faaliyetleri
Garanti, 2010 yılında, sermaye piyasaları araçlarında gerek piyasa payı gerekse ürün çeşitliliğiyle piyasadaki gücünü koruyarak müşterilerinin gereksinimlerini en etkin biçimde karşılamayı amaçladı.

Fonlar
Garanti, 2010 yılında yatırım fonlarındaki pazar payını %15,54’e çıkararak pazardaki konumunu sağlamlaştırdı. Bu dönemde, 15 farklı anapara koruma amaçlı fon ihracı yaparak, korumalı fon pazarındaki ürün yelpazesini genişletti. Garanti, dünyanın en prestijli endeks yapıcılarından biri olan MSCI Barra ile Garanti uzmanlığını bir araya getirerek ilk Borsa Yatırım Fonu olan GAREN’in halka arzını Temmuz ayında gerçekleştirdi. Bu sayede, yatırımcılar, tek seferde MSCI Türkiye endeksindeki hisselerin tamamına yatırım yapma fırsatı bulabiliyor.

2010 yılında ayrıca, Minibank Hesabı kapsamında alımı yapılan Minibank A tipi Karma Fonu’nun ihracı da gerçekleştirildi. Minibanklılara özel bu fon ile veliler, çocukları adına uzun vadeli yatırım enstrümanlarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Hisse Senedi ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası
Garanti, İMKB ve VOB müşterilerine standard olarak hizmet verdiği Yatırım Merkezleri, Şubeler, Alo Garanti, Cep Şubesi ve İnternet Şubesi kanallarına 2010 Ocak ayında e-Trader ve iPhone e-Trader uygulamalarını ekledi. Bu sayede hıza odaklı yatırımcı grubuna “parmak şıklatır” gibi alış satış yapma fırsatı sunmaya başladı. Yatırımcılar her iki borsanın da anlık fiyatlarını ve istedikleri takdirde derinlik bilgilerini online olarak takip edebilirken, emirlerini Garanti hızıyla borsaya iletmeye başladı.

Ayrıca yıl içinde İMKB’de işlem görmeye başlayan varantlar ve yıl sonunda VOB’da devreye alınan yeni sözleşmeler de piyasanın büyümesini ve yatırımcılar için ürünlerin çeşitlenmesini sağladı. Böylece Garanti; İMKB’de işlem hacmini %31 artırarak 76 milyar TL’ye, VOB’da işlem hacmini ise %31 artırarak 58 milyar TL’ye çıkardı.

Özel Sektör Tahvilleri
Yatırımcılara alternatif bir yatırım seçeneği sunan, şirketlere de yeni bir kaynak yaratan özel sektör tahvil halka arzlarında öncülüğünü sürdüren Garanti, 2010’da toplam 7 adet, 505 milyon TL büyüklükte halka arz işlemi gerçekleştirdi.

2011 Projeksiyonu
Garanti, 2011 yılında da geniş ürün yelpazesi ve gelişmiş teknik altyapısı ile sektördeki öncü konumunu koruyacak. 2011’de müşterilerine sunduğu ürün sayısını artırarak, sermaye piyasalarındaki gelişmeleri dinamik bir takiple müşterilerine aktarmayı hedefleyen Garanti, müşterileri için vazgeçilmez olma anlayışıyla faaliyetlerine devam edecek.

2011 yılında, Yatırım Fonlarında büyüklüğünü ve müşteri sayısını artırmayı planlayan Garanti, çıkaracağı yeni Anapara Koruma Amaçlı Fonlarla dünyadaki trendleri doğru analiz ederek, müşterilerine alternatif yatırım seçenekleri sunmayı sürdürecek.

Garanti, sermaye piyasalarında, piyasaya yeni sunulacak ürünler ve teknik altyapı değişiklileri için, sektördeki öncü kimliği ile gelişmelerin yakın takipçisi olacak. Müşterilerin yatırım ürünlerini takip ederek ve emir iletimlerini sağlayan E-trader yatırım platformunu dağıtım kanallarında çeşitlendirerek, sermaye piyasaları ile ilgilenen tüm müşterilere ulaşacak.

Garanti, önümüzdeki dönemde de büyümenin devam edeceği Özel Sektör Tahvil piyasasında aktif rol oynamayı sürdürecek.

Yatırım ürünlerini aktif olarak kullanan müşterilere birebir hizmet vermek için banka büyümesine paralel olarak, yatırım merkezi sayısını artırmak da Yatırım Bankacılığı’nın 2011 hedefleri arasında yer alıyor. Garanti Yatırım Bankacılığı ayrıca, kurumsal müşterilerle çalışan 2 kurumsal yatırım şubesinin kaynak büyüklüğünü ve yatırımcı sayısını artırmayı planlıyor.

Garanti, yenilikçi ve dinamik yapısıyla 2011 yılında yatırım ürünlerinde teknoloji desteğini de arkasına alarak fırsatları en iyi şekilde değerlendirecek ve sermaye piyasalarındaki öncü konumunu koruyacak.

 
2010 YILI FAALİYETLERİ